zawory do wody czerpalne

Zawory czerpalne pełnią różne funkcje w instalacjach wodnych. Najbardziej popularne to zawory czerpalne ogrodowe stosowane nie tylko w ogródkach domowych, ale również w garażach, pomieszczeniach gospodarczych oraz wszędzie tam, gdzie zachodzi potrzeba napełnienia wodą wiadra lub przymocowania węża ogrodowego. 

Zawory czerpalne mogą być kulowe lub grzybkowe. W zaworach grzybkowych korpus wykonany może być z żeliwa. Różnicę w działaniu obu typów opisaliśmy już w poszczególnych działach.

zawory czerpalne ogrodowe

Zawory czerpalne występują w średnicach 1/2", 3/4" oraz 1". Na wylocie zaworu znajduje się gwint, które zazwyczaj jest o 1 stopień większy od przyłącza zaworu (np. dla 1/2" jest 3/4"). Na tym gwincie, nakręcona jest złączka do przyłącza węża ogrodowego lub do przymocowania szybkozłącza. Ta druga wykonana może być z tworzywa lub z mosiądzu. 

Ponieważ zawory czerpalne montuje się często na zewnątrz budynku, często dochodzi o zniszczenia zaworów podczas mrozów. W związku z tym, producenci wymyślają coraz to nowsze rozwiązania mające na celu zapobieganiu takich przypadków. Rozwiązań jest sporo: począwszy od specjalnych materiałów z któryh sa wykonane zawory czerpalne a skończywszy na rozwiązaniach upuszczenia wody z instalacji.

zawory czerpalne podwójne

W ostatnim czasie popularne są zawory czerpalne podwójne, posiadające dwa niezależny wyloty wody. Oprócz standardowego, w dolnej części zaworu znajduje się odejście które ma oddzielny zawór. Jest to dobre rozwiązanie kiedy chcemy mieć możliwość przyłączenia węża ogrodowego i mieć jeden dodatkowy wylot np. do napełnienia wiaderka wodą.

PRZEJDŹ DO SKLEPU

Kropla Innowacji - szeroki wybór zaworów w atrakcyjnych cenach

Copyright ©2023 zawory do wody, All Rights Reserved.