zawory do wody grzybkowe


W zaworach wodnych grzybkowych elementem zamykająych przepływ wody jest trzpień zakończony swego rodzaju grzybkiem. W przeciwieństwie do zaworów kulowych, nie jest od regulowany ćwierćobrotowym ruchem dźwigni, tylko wielokrotnym obrotem pokrętła. Na końcu grzybka znajduje się gumowa uszczelka zapobiegająca przciekom wody.

Zawory grzybkowe przelotowe były stosowane wcześniej, zanim jeszcze produkowano zawory kulowe. Często można spotkać się z stwierdzeniem, że zawory wodne grzybkowe są praktyczniejsze i mniej zawodne. Zawory grzybkowe na pewno mają jedną dużą przewagę na zaworami kulowymi: posiadają dokładniejszą regulację.

Materiały z których wykonane są zawory grzybkowe przelotowe są nieco inne. Korpus zazwyczaj wykonany jest z żeliwa a głowica zamykająca z mosiądzu.

zawory do wody grzybkowe - inne typy


Jednak zawory grzybkowe to nie tylko zawór przelotowy starego typu. Grzybek jest stosowany również w zaworkach kątowych do podłączania baterii, spłuczek WC oraz pralki. Wg niektórych użytkowników zawory tego typu mają dłuższą żywotność. Może być to związane z tym że zawory tego typu są dość rzadko używane a co za tym idzie, kulka znajdująca się z standardowych zaworach może "zastygać" i po jakimś czasie nie da się jej ruszyć obkręcając zawór. Zawory grzybkowe wydają się być bardziej stabilne. 

Jednak najbardziej znanymi zaworami grzybkowymi są zawory grzejnikowe. Co prawda możena spotkać zawory kulowe montowane przy grzejnikach ale nie pozwalają one na tak dokładną regulację jak zawory grzybkowe. Temat zaworów grzejnikowych jest jednak bardzo obszerny i będzie rozwijany na oddzielnej stronie.

PRZEJDŹ DO SKLEPU

Kropla Innowacji - szeroki wybór zaworów w atrakcyjnych cenach

Copyright ©2023 zawory do wody, All Rights Reserved.