zawory do wody kulowe


Najbardziej znany i rozpowszechniony model zaworów do wody stosowany w instalacjach. Głównym elementem zamykającym jest tutaj kula, która posiada wydrążony prześwit. Kula obraca jest za pomocą trzpienia do którego przymocowana jest rączka lub motylek zaworu. Rączkę można obracać o ćwierć obrotu dzięki czemu kula można znaleźć się w pozycji "pełnej" w wyniku czego przepływ wody jest zamknięty, lub w pozycji w której kula ma prześwit - woda przepływa przez zawór.

Zawory do wody kulowe mają zastosowanie praktycznie w każdym rodzaju instalacji, nie tylko wodnej. Stosuje się je do instalacji gazowych czy też sprężonego powietrza. Naturalnie każdy nośnik wymaga odpowiednich materiałów z których wykonany jest zawór. Każdy producent zobowiązany jest posiadać odpowiedniające certyfikaty i atesty dopuszczające zawór do zamontowania.

zawory do wody kulowe - specyfika


Zawory wodne kulowe mogą posiadać rączkę lub motylek który służy do przekręcania. Motylek stosuje się w miejscach trudno dostępnych i tam gdzie rączka po przekręceniu może o coś zawadzać lub nie dać się w pełni przekręcić. Zawory do wody motylkowe montuje się często przy rozdzielaczach, obejściach a nawet przy grzejnikach. Ogólnie mają większe zastosowanie przy instalacjach grzewczych. 

W zaworach kulowych istotnym elementem jest dławik - element który można dokręcić w razie nieszczelności trzpienia. Nie wszsytkie zawory kulowe posiadają dławik jednak ostatnio staje się to standardem.

zawory do wody kulowe c.d.

Zawory wodne kulowe mogą stosowane są również często jako armatura czerpalna. 

Najbardziej znane tego typu zawory to:

  • zawór czerpalny - montowany w ogródkach lub barażach. Posiada końcówke na węża ogrodowego lub końcówke do przymocowania szybkozłączki
  • zawór kątowy do baterii 1/2"x3/8" - do podłączenia wężyka do umywalki
  • zawór kątowy do spłuczki WC 1/2"x1/2" lub 1/2"x3/8" - do podłączenia wężyka do spłuczki WC
  • zawór kątowy pralkowy 1/2"x3/4" - do podłączenia weża pralki

spust w zaworach

Zawory kulowe przelotowe mogą mieć wbudowany element spustowy. Stosuje się je zazwyczaj przy wodomierzu oraz w miejscach gdzie z jakiegoś powodu może zajść potrzeba upuszczenia wody z instalacji.

śrubunki w zaworach

Innym często stosowanym rodzajem zaworów kulowych jest zawór śrubunkowy. Jest on montowany w miejscach gdzie może zajść potrzeba demontażu zaworu. Występuje on również w wersji kątowej i stosuje się go np. przy grzejnikach.

zawory do wody kulowe - inne typy

Powszechnie stosowanymi zaworami kulowymi są zaworki mini montowane głównie przy odejściach na rozdzielaczach. Zaworki posiadają jeden gwint wewnętrzny i jeden zewnętrzny do wkręcenia w rozdzielacz. 

Rozmiary zawór wodnych kulowych zaczynają się w ofercie producentów od 1/4" do 4". Większe średnice wymagają zastosowania kołnierzy. 

Ostatnio producenci prześcigują się w unowocześnianiu zawórów stosując nowe materiały do budowy kuli zwłaszcza jeśli chodzi o zaworki kątowe. Zastosowanie tworzywa sztucznego powoduje mniejsze zarastanie kuli kamieniem. Ma to istotne znaczenie jeśli ktoś ma w domu twardą wodę.

PRZEJDŹ DO SKLEPU

Kropla Innowacji - szeroki wybór zaworów w atrakcyjnych cenach

Copyright ©2023 zawory do wody, All Rights Reserved.